LOVIISA-PORVOO REIS – LOGI 2022 – 1.päev

Läinud reedel alustasime Pirita sadamast Loviisa suunal teed kella 12 paiku ja jõudsime Loviisat merelt tuleva ohu poolt kaitsma pidanud Svartholmi kindlussaareni poole kolme ajal. Teekonna pikkuseks kujunes 77 miili. Meri oli soodne – 3-4 m/s tuult, mitte küll plekksile – laine alla poole meetri ja ilmateade ei vedanudki alt. Nii oli kogu teekond oli ainult gaasi vajutamise küsimus. Viimase Eesti saarena möödusime Kerist, mille läheduses võib tihti hülgeid näha. Nii nägime ka meie üht veest välja ulatuvat pead mööduvaid aluseid uurimas. Pool teed läbisime kahe meeskonnaga, siis liitus meiega veel kolmas paatkond, kes olid oma sõitu alustanud Võsu sadamast.

SVARTHOLM – https://visitsvartholm.fi

Esimene peatus Svartholm on militaarse ajalooga saar, kus on avatud suverestoran ja merekindluse varemed. Restorani populaarsuse tõttu ulatus menüüst tellimuse ooteaeg 1,5 tunnini. Sellegipoolest ei olnud see üldse probleemiks, kuna jagati piipar, millega koos sai aja sisustamiseks saart uudistama minna. Vabaõhumuuseumi sisemine osa oli täis põnevat lugemist kindluse ajaloo kohta. Välises osas olid juhitud rajad läbi katakombide ja nende pealsete platside, millelt avanes hea vaade kõigele ümberkaudsele – merele, sadamale ja teistele saartele. Aeg kulus kiiresti ja sisukalt. Seltskonna pisemad jõudsid ka kohe söögikoha kõrval asuvat mänguväljakut ja väikest trosslaskumist avastada. Restorani toidud olid väga maitsvad, pakuti kohalikku saaristolaisleipä mitmete kalatoitudega, magustoiduks sai osta gelato jäätist. Menüüs oli midagi igale maitsele. Täis kõhtudega suundusime uude sihtpunkti.

LOVIISA

Loviisa asub Svartholmist vaid 5 miili kaugusel. See on väike ja rahuliku elutempoga linnake, kus on kaunis värviliste puitmajadega vanalinn ja mitmeid mõnusaid kohvikuid mida külastada. Tänavatel jalutades võib näha palju rohelust ja isegi linna keskmes on mõnusad lillede ja purskkaevudega istumisalad. Kiriku juurest kulgeb nõlvast alla tee, mida mööda näeb ära kohaliku turu ja saab puuallee vahel suurt malet mängida – ainult jäätiseputkast peab võtme küsima. Linna äärepool asub väikese veesilma ja sillaga park, kus parajasti kohalike skulptorite töid eksponeeritakse. Üleüldse on tänavapildis näha palju loomingulist, erinevaid skulptuure, dekoratsioone ja tänavkunsti. Samuti jäi meile tee peale üks tore taaskasutus- ja disainipood Krinti. Loviisas üldiselt tegevustest puudust ei tule, küll aga peab arvestama, et enamus muuseumid, poed ja muud põnevad kohad suletakse juba kell 18.00 või varemgi.
Sadamas olid olemas korralikud sauna- ja pesemisvõimaused, söögikohad ning isegi muuseum, kuhu kahjuks seekord ei jõudnud. (Kui tahta pikemalt aega veeta, võib linnast leida veelgi muuseume mida külastada.) Olemas olid ka tankimisvõimalused ning igasugune teenindus oli väga meeldiv. Meie paatkonna saabumise puhuks tõmmati masti ka Eesti külalislipp!

SAUNAJUTUD

Nota bene, nota bene!
Sadamaid külastades tuleb alati käia ka saunas. Need on reeglina peamine koht, kus teiste mereentusiastidega infot vahetatakse. Parimad kohalike või piirkonna kogenumate maadeavastajate sadamasoovitused pärinevad just saunalavalt.